top of page
Snímka obrazovky 2023-01-16 o 19.08.19.png

 Dobré mravy v pracovnoprávnych vzťahoch

V zmysle rozsudku krajského súdu Nitra sa pod pojmom dobré mravy rozumie súhrn  spoločenských, kultúrnych a mravných noriem, ktoré v historickom vývoji preukazujú istú nemennosť, vystihujú podstatné historické tendencie, sú akceptované rozhodujúcou časťou spoločnosti a majú povahu základných noriem správania.

V článku sa zameriame na postavenie inštitútu dobrých mravov v pracovnom práve a na ich 

Dobré mravy (lat. boni mores) sú právnou kategóriou majúcou pôvod v rímskom práve.

Sú súkromnoprávnu hranicu toho, čo je dobré, správne, morálne či etické. Majú vplyv na pracovnoprávny vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom, a to najmä optikou súdov rozhodujúcich pracovnoprávne spory. Majú priamu i nepriamu súvislosť so zákazom diskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch.

S pojmom „dobré mravy“  je možné sa stretnúť v základných súkromnoprávnych kódexoch, ako je:

  • zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení, 

  • zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v platnom znení, 

  • zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v platnom znení, v podobe „poctivého obchodného styku“. 

Rozpor s dobrými mravmi má  síce takú „silu“, že dokáže zneplatniť právne úkony (napr. ust. § 39 Občianskeho zákonníka),  avšak žiadny z uvedených právnych noriem definíciu „dobrých mravov“ neobsahuje.  Vymedzenie toho, čo je správne, morálne a etické tak zostáva úlohou konajúcich súdov a judikatúry.

clanok_9.jpg

Príklady judikatúry definujúce pojem dobré mravy

  1. Dobré mravy sú určitými morálnymi mantinelmi v správaní ľudí, nemajú zväčša písomnú podobu, ale sú vytvárané vo vedomí užšieho spoločenstva, ktoré chovanie je možné akceptovať a ktoré chovanie je neprijateľné pre spoločnosť. Každé chovanie sa má riadiť určitými vzormi správania – písomnými či nepísanými, ktoré sa vytvárajú v priebehu integrácie ľudí do spoločnosti, sú akceptované a vytvárajú nepísané pravidlá, pri ktorých porušení nenasleduje priama sankcia z hľadiska trestnoprávneho, či iného hľadiska, ale vo všeobecnosti a v spoločenskej rovine sa takéto správanie nepovažuje za vhodné, akceptovateľné, ktoré by vytváralo nejaký nárok voči ďalšej osobe postihnutej takýmto nemravným konaním (uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 2Obdo/30/2018 zo dňa 30. 5. 2019).

 

  1. Pod pojmom dobré mravy sa rozumie súhrn spoločenských, kultúrnych a mravných noriem, ktoré v historickom vývoji preukazujú istú nemennosť, vystihujú podstatné historické tendencie, sú akceptované rozhodujúcou časťou spoločnosti a majú povahu základných noriem správania (rozsudok Krajského súdu Nitra sp. zn. 9Co/56/2019 zo dňa 14. 11. 2019).

 

  1. Dobré mravy sú súhrn etických pravidiel všeobecne zachovávaných a uznávaných zásad, ktorých dodržiavanie je zabezpečené i právnymi normami tak, aby každé konanie bolo v súlade so všeobecnými morálnymi zásadami demokratickej spoločnosti (rozsudok Krajského súdu Košice sp. zn. 3CoPr/12/2018 zo dňa 28. 11. 2019).

Z vyššie uvedených „definícií“ dobrých mravov možno vyvodiť niekoľko charakteristických znakov tohto pojmu. Ide o:

  • morálne, etické a spoločenské normy,

  • zväčša nepísané,

  • akceptované širokým okruhom ľudí,

  • vo svojej podstate nemenné,

  • ktorých dodržiavanie je chránené právnymi normami.

 

Dátum: 03.03.2023

Autor: Mgr. Lucia Valentovičová

Foto: internet

Napíšte nám a spolu to zvládneme...

OZ Pre lepšiu spoločnosť

Bajkalská 9B

83104  Bratislava

info@bez-strachu.sk

Ďakujeme. V krátkej dobe sa vám ozveme a pomôžeme. 

Aktivita je súčasťou projektu prijímateľa OZ Pre lepšiu spoločnosť s názvom „Bez-strachu.sk“ (ITMS kód projektu: 312081BVQ8) realizovaného v rámci výzvy Zefektívnenie súčasných a zavedenie nových nástrojov za účelom zvýšenia aktivity ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením 2 (kód výzvy: OP ĽZ DOP 2021/8.1.1/RO-02). Projekt sa realizuje vďaka podpore z fondu Európsky sociálny fond – REACT-EU v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Viac informácií na: http://www.ludskezdroje.gov.sk, www.esf.gov.sk, www.employment.gov.sk

© 2022 OZ Pre lepšiu spoločnosť

bottom of page