
Mediácia ako ochrana pred nepriamou diskrimináciou
Napriek tomu, že v súčasnosti prevláda snaha zabrániť už samotnému vzniku nežiaduceho nerovnakého zaobchádzania, často sa stáva, že preventívne opatrenia nestačia a k diskriminácii dôjde. V takom prípade musí mať obeť diskriminácie možnosť účinne sa brániť proti diskriminácii a dovolať sa rovnakého zaobchádzania.
Ak sa osoba cíti byť diskriminovaná, má podľa súčasných právnych predpisov niekoľko možných postupov obrany proti nepriamej diskriminácii v pracovnoprávnych vzťahoch.
Najjednoduchším spôsobom riešenia nepriamej diskriminácie v zamestnaní môže byť pokus vyriešiť problém dohodou s diskriminátorom. Prirodzene, ak je to len trochu možné. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať toto riešenie jednoduchým a ani nie príliš účinným, je treba si uvedomiť, že pri nepriamej diskriminácii nemusí existovať úmysel diskriminovať. Navyše diskriminátor si nemusí uvedomovať, že koná diskriminačne.

V takomto prípade môžeme predpokladať, že po upozornení a následnom preverení namietanej diskriminácie sa zamestnávateľ pokúsi zabezpečiť poškodenému zamestnancovi rovnaké zaobchádzanie napríklad upustením od zdanlivo neutrálnej požiadavky alebo prijatím primeraného opatrenia.
Výhoda tohto neformálneho riešenia spočíva najmä v tom, že by nemuselo dôjsť k prípadnému vážnemu narušeniu vzťahov medzi zamestnancom a zamestnávateľom.
Nie vždy je však možné dosiahnuť odstránenie diskriminácie neformálnym spôsobom, či už z dôvodu neochoty zamestnávateľa alebo zložitosti konkrétneho prípadu. Pre túto situáciu existuje niekoľko ďalších spôsobov obrany proti namietanej diskriminácii.
Obeť diskriminácie má okrem iného možnosť využiť mediáciu na riešenie svojho problému spojeného s diskrimináciou.
Najlepším možným spôsobom vyriešenia diskriminácie je dohoda medzi diskriminátorom a obeťou diskriminácie. Uvedené subjekty však nie sú vždy schopné dohodnúť sa sami medzi sebou. Za týchto okolností môžu využiť službu mediátora podľa zákona č. 420 z 25. júna 2004 o mediácii a o doplnení niektorých zákonov. Mediácia je daným zákonom definovaná ako mimosúdna činnosť, pri ktorej osoby zúčastnené na mediácii pomocou mediátora riešia spor, ktorý vznikol z ich zmluvného vzťahu alebo iného právneho vzťahu. Zákon upravuje výkon mediácie, základné princípy, organizáciu a účinky mediácie.
Základným princípom mediácie je dobrovoľnosť.
Mediácia predstavuje postup pri riešení konfliktu, v tomto prípade nepriamej diskriminácie, za účasti nestrannej osoby mediátora alebo viacerých mediátorov. Cieľom mediácie nie je autoritatívne vyriešenie sporu rozhodnutím mediátora, ale dosiahnutie zmieru uzavretím mediačnej dohody medzi obeťou diskriminácie a diskriminátorom.
Z uvedeného vyplýva, že strany konfliktu musia mať vôľu:
-
zúčastniť sa mediácie,
-
dohodnúť sa,
-
následne dodržiavať dohodnutú mediačnú dohodu.
-
Nevýhodou mediácie je, že ju nemožno využiť vtedy, ak diskriminátor nebude ochotný spolupracovať a situáciu ohľadom diskriminácie riešiť.
Mediácia je neúčinná vtedy, ak zamestnávateľ síce pristúpi na uzavretie mediačnej dohody, ale ani po jej uzatvorení sa nezdrží diskriminačného správania. Nemožno ho totiž donútiť k nediskriminačným postupom. Pokiaľ sa však mediácia podarí, malo by dôjsť k odstráneniu diskriminácie bez väčšej ujmy na dobrých vzťahoch medzi zamestnancom a zamestnávateľom.
Dátum: 26.04.2023
Autor: Mgr. Emília Kuželjová
Foto: internet